Διεθνή

Αποκλεισμός-σοκ για τη Γιουνάιτεντ! (videos)

Απίστευτο πατατράκ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχασε στα πέναλτι την πρόκριση στον τελικό του League Cup από τη Σάντερλαντ!

Στο πρώτο ματς,  η Γιουνάιτεντ είχε χάσει με 2-1 και χρειάστηκε η παράταση και τα πέναλτι για να κριθεί το εισιτήριο για τον τελικό, το οποίο έχασε μετά από τρομερή αστοχία στη διαδικασία!

Οι παίκτες του Μόγιες μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και είχαν δοκάρι στο 36ο λεπτό με τον Φλέτσερ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μανόνε έδιωξε το σουτ του Ουελμπέκ.

Στο 38′, οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Έβανς, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γιανουζάι. Ο Γουελμπέκ γύρισε στον Έβανς που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια, η Σάντερλαντ πίεσε, το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό,με αποτέλεσμα να χρειαστεί η ικανότητα του Ντε Χέα για να αποτρέψει το σκολ της ισοφάρισης.

Ήταν το 76′, όταν ο Τζόνσον σούταρε και ο γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ έκανε την επέμβαση του αγώνα, διατηρώντας παράλληλα το 1-0.

Τα 90 λεπτά του αγώνα έδειξαν στην Σάντερλαντ ότι έπρεπε εκείνη να σκοράρει για να προκριθεί. Η μεγάλη όμως φάση της παράτασης ήρθε απο την προσεχή αντίπαλο του Θρύλου στο Champions League.
Ήταν το 102ο λεπτό, όταν Ο Ερνάντες βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Μανόνε, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.
Και λίγο πριν το τέλος…έσπασαν καρδιές!

Η γκέλα του Ντε Χέα έδωσε την ευκαιρία στον Μπάρντσλεϊ να χριστεί σκόρερ, αφού σούταρε εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ερνάντες “λύτρωσε” τους γηπεδούχους, αφού εκμεταλλύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γύρισμα του Γιανουζάι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Έτσι λοιπόν, χρειάστηκε και η διαδικασία των πέναλτι.
Κι εκεί,  εξέλιξη ήταν αγωνιώδης:Μόνο ο Ντάρεν Φλέτσερ σκόραρε στα πέναλτι για τους γηπεδούχους, με τους Γουέλμπεκ, Γιανουζάι, Φιλ Τζόουνς και Ραφαέλ να μην καταφέρνουν να σκοράρουν!Για την Σάντερλαντ σκόραραν οι Μάρκος Αλόνσο και Κι Σουνγκ-Γιονγκ και πέτυχαν έτσι να πανηγυρίσουν τη μεγάλη πρόκριση!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:  Ντε Χέα, Ραφαέλ, Σμόλινγκ, Έβανς, Μπούτνερ (85′ Εβρά), Νταρέν Φλέτσερ, Κάρικ (95′ Φιλ Τζόουνς), Γιανουζάι, Καγκάουα (61′ Βαλένσια), Γουέλμπεκ, Χαβιέρ Ερνάντες.

Σάντερλαντ: Μανόνε, Μπάρντσλεϊ, Ο’Σέι, Μπράουν, Μάρκος Αλόνσο, Κάτερμολ (83′ Γκάρντνερ), Κι Σουνγκ-Γιόνγκ, Κόλμπακ, Άνταμ Τζόνσον, Μπορίνι (86′ Άλτιντορ), Στίβεν Φλέστερ.