Πόλο

ΝΟΒ-Ολυμπιακός 6-11

Το ματς με τη Βουλιαγμένη, στο Λαιμό, υποτίθεται ότι ήταν ντέρμπι! Σωστή προσέγγιση… Υποτίθεται γιατί στην πράξη μονάχα αυτό δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός νίκησε με μεγάλη άνεση, 11-6 τον ΝΟΒ και συνέχισε την ξέφρενη φετινή πορεία του.

Διότι το ρεκόρ του έφτασε στο 21, διότι τόσες νίκες έχουν οι νταμπλούχοι σε ισάριθμες αγωνιστικές στη φετινή σεζόν. Και είναι σίγουρο πως ο αυτοκράτορας του ελληνικού πόλο θα κάνει δύο ακόμα… πάρτι. Τόσο στους τελικούς του πρωταθλήματος όσο και στο Κύπελλο Ελλάδας, φτάνοντας στην κατάκτηση ενός ακόμα νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 8λεπτο. Με εμφάνιση αλά Τσάμπιονς Λιγκ. Δηλαδή με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση και εξαιρετική εικόνα στην άμυνα Κλεψίματα και μπλοκαρίσματα στους παίκτες του ΝΟΒ. Με τον Μουρίκη να είναι πολύ δυνατός από τη θέση του φουνταριστού και την άμυνα να κρατάει, το 3-1 για τον Θρύλο ήταν λογικό. Και το γκολ της Βουλιαγμένης ήρθε από πέναλτι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως στο δεύτερο 8λεπτο. Κι αυτό διότι οι συνθήκες ήταν υπέρ των γηπεδούχων. Δηλαδή ο αέρας έκανε τη διαφορά στο ανοικτό κολυμβητήριο του Λαιμού, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μην μπορέσει να αυξήσει τη διαφορά. Έτσι, ο ΝΟΒ κατάφερε με τη… βοήθεια του φυσικού στοιχείου να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, όσον αφορά στη διαφορά (4-6).

Στο τρίτο 8λεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του. Κυρίως στον παίκτη παραπάνω, όπου στα δύο πρώτα 8λεπτα δεν ήταν και τόσο αποτελεσματικός. Ειδικά με τον Γούνα που σημείωσε δύο γκολ, σε ισάριθμες φάσεις που ο Ολυμπιακός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Παράλληλα η άμυνα του Θρύλου συνέχισε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική και η διαφορά ανέβηκε στα 4 γκολ.

Εν συνεχεία, στο τελευταίο 8λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Στην άμυνα συνέχισαν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί και κράτησαν τον ΝΟΒ στο μηδέν, σε αυτή την περίοδο. Από την άλλη, πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με τον Καπότση, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη του που ήρθε τελικά με 5 γκολ διαφορά (11-6).

Η διακύμανση: 1ο 0-1 Μουρίκης, 1-1 Τίγκας (π), 1-2 Μουρίκης, 1-3 Μάλιαρακ, 2ο 2-3 Μασμανίδης, 2-4 Μουρίκης, 3-4 Αφρουδάκης, 3-5 Βλαχόπουλος, 3-6 Γούνας, 4-6 Ελμισιάν, 3ο 5-6 Αφρουδάκης, 5-7 Φουντούλης (π), 5-8 Γούνας, 5-9 Γούνας, 6-9 Μυλωνάκης, 6-10 Μάλιαρακ, 4ο 6-11 Καπότσης.

Τα 8λεπτα: 1-3, 3-3, 2-4, 0-1.

ΝΟΒ: Τσαλκάνης, Τίγκας 1, Μασμανίδης 1, Αφρουδάκης 2, Ελμισιάν 1, Κουλιεράκης, Γούβης, Μυλωνάκης 1, Χρυσοσπάθης, Καρούντζος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Γαλανίδης, Μουρίκης 3, Μάλιαρακ 2, Βλαχόπουλος 1, Γούνας 3, Ποντικέας, Σχίζας, Φουντούλης 1, Ντόσκας, Καπότσης 1, Δελακάς, Κολόμβος.