Μπάσκετ

Ολυμπιακός – Ρέθυμνο Cretan Kings 83-58

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο απόγευμα απέναντι Ρέθυμνο Cretan Kings, νίκησε με 83-58 και έκανε το δέκα στα δέκα στη Stoiximan.gr Basket League.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

Δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8 (2ριμπ, 8ασ), Μιλουτίνοφ 4 (3ριμπ), Πρίντεζης 8 (3ριμπ), Παπανικολάου 8 (3ριμπ), Αθηναίου 8 (1τριπ, 4ριμπ, 3ασ), Γκριν 9 (1τριπ), Μπιρτς 8 (6ριμπ), Γιανγκ 9 (2ριμπ), Τολιόπουλος 5 (1τριπ, 4ασ), Παπαπέτρου 13 (3ριμπ), Αγραβάνης, Λοτζέσκι 3 (1).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης):  Χριστοδούλου 8, Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Γιαννόπουλος 16 (4τριπ), Κράβιτς 4, Κόττας, Ραζής, Άρνολντ 11 (1), Καμπερίδης 3, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 3 (1) Έντουαρτς 2.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Πριν αρχίσω την ανάλυση για το παιχνίδι, θέλω να πω ότι τη νίκη αυτή την αφιερώνουμε στον Ντάνιελ Χάκετ, είδαμε όλοι πως τραυματίστηκε, θα μας λείψει για δύο μήνες. Τη νίκη και την καλή εμφάνιση του την αφιερώνουμε μέσα από την καρδιά μας. Ευχόμαστε να είναι σύντομα κοντά μας. Το παιχνίδι το αρχίσαμε καλά, βάλαμε τους όρους του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο, παίζοντας καλό μπάσκετ, με πολύ καλή επιθετική παραγωγικότητα, με 31 πόντους στην πρώτη περίοδο, αμυντικά ήμασταν πάρα πολύ καλοί, ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο όπου δεχτήκαμε μόλις δέκα πόντους. Πήραμε μια διαφορά μεγάλη, μόνο στην τρίτη περίοδο για 3-4 λεπτά που χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Γενικά είχαμε μια καλή εμφάνιση και ήταν ένα παιχνίδι όμορφο για τον κόσμο που το παρακολούθησε. Καλή συνέχεια και καλή πορεία στο Ρέθυμνο».

ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ: «Ξέραμε ότι το Ρέθυμνο είναι μια πολύ καλή ομάδα, θέλαμε να είμαστε σοβαροί σε όλο το παιχνίδι, τα καταφέραμε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, λίγο στο τρίτο δεκάλεπτο χάσαμε τη συγκέντρωση μας, χαλαρώσαμε, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε και πάλι την καλή μας άμυνα και φτάσαμε το ματς εκεί που θέλαμε».