Μπάσκετ

Ολυμπιακός – Λαμποράλ Κούτσα 76-64

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο με την Λαμποράλ Κούτσα την οποία και νίκησε με 76-64 και συνεχίζει αήττητος στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε καλά με τους Ντάνστον και Σπανούλη να δίνουν λύσεις επιθετικά, αλλά τους Βάσκους να έχουν όλες τις απαντήσεις και έτσι να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα στην άμυνα, κάτι που… μεταφέρθηκε και στην επίθεση και έτσι η Λαμποράλ Κούτσα κατάφερε να προηγηθεί με 28-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο αρχηγός πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του, ο Μάντζαρης και ο Χάντερ έκαναν σπουδαία δουλειά και με επιμέρους σκορ 26-16 οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκαν 54-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το… νερό είχε μπει στο αυλάκι, ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει τους νόμους του και στις δύο μεριές του παρκέ και έτσι ήρθε η νίκη  με 76-64 με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τέσσερα στα τέσσερα στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7(1), Χάντερ 14 (7 ριμπάουντ), Ντάνστον 7(7 ριμπάουντ), Σπανούλης 27(4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7(2), Κατσίβελης, Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5(1).

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Ανταμς 12(2), Τζέιμς 4, Αιβερσον 6(8 ριμπάουντ), Κοζέρ 3, Τίλι 6, Σαν Εμετέριο 4, Μπέγκιτς 8(9 ριμπάουντ), Μπέρτανς 6, Χάνσμπροου 5(1), Σενγκέλια 10.