Μπάσκετ

Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 56-67

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν εντυπωσιακά τον δεύτερο γύρο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ επικρατώντας 67-56  του Απόλλωνα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Απόλλωνας προσπάθησε να επιβάλει τον γρήγορο ρυθμό του στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός αμέσως ήλεγξε την κατάσταση. Ο Σπανούλης όταν δεν σκόραρε δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του με τον πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 13-14 υπέρ της ομάδας μας.

Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος των Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Σλούκα έκανε ακόμη καλύτερη την λειτουργία της ομάδας στην επίθεση και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-34).

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό. Με επιμέρους σκορ 3-15 η διαφορά πήγε στο +22 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου (27-49) στο 26’ με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 39-49 και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 39-51.
Στην τελευταία περίοδο ο Μπράιαντ Ντάνστον κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες. Ο Αμερικανός με σούπερ άμυνες και φοβερές επιλογές στην επίθεση βοήθησε τον Θρύλο να κάνει το 44-60 στο 36’.Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Θρύλος έκανε συντήρηση δυνάμεων και έφτασε στη νίκη με 56-67.

Δεκάλεπτα:  13-14,  24-34, 39-51, 56-67

Απόλλωνας (Βετούλας):  Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 21 (3), Μολφέτας, Γεωργαλής 6 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8ριμπ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9 (4ριμπ, 2κοψ), Σπανούλης 10 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 5 (5ριμπ), Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3τριπ, 2ριμπ), Πρίντεζης 12 (2τριπ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Κατσίβελης.